Zaburzenia erekcji pojawiają się w niektórych tętniczych chorobach prostaty, takich jak miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu, co prowadzi do słabego przepływu krwi do jamy brzusznej i powoduje 40-80% zaburzeń erekcji (ED).

Cukrzyca bezpośrednio lub pośrednio wpływa na występowanie miażdżycy lub neuropatii obwodowej, a u 50% pacjentów prowadzi do złej erekcji.

Różne leki (np.: leki na nadciśnienie, hormony, leki psychotropowe, środki uspokajające, leki zobojętniające, blokery receptorów H2) prowadzą do słabej erekcji w około 15% przypadków.

Choroby neurogenne, takie jak udar mózgu, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego (wynikające z zabiegów chirurgicznych lub neurochirurgicznych), uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów w miednicy, a także uraz prącia powodują ED w 10% przypadków.

Niektóre choroby i/lub schorzenia powodujące obniżenie poziomu testosteronu we krwi obejmują hipogonadyzm, hiperprolaktynemię, które są również przyczyną zaburzeń erekcji.

Przewlekłe wyniszczające choroby, takie jak mocznica, kacheksja złośliwa i przewlekła dekompensacja serca, są również organicznymi przyczynami słabych erekcji.

Choroby prostaty, takie jak na przykład choroba Peyronie’go (tworzenie się „płytki” w nabłonku penisa), która powoduje zmniejszenie elastyczności powłoki, a tym samym zmniejszenie oporu żył, co zwiększa przepływ krwi z ciał jamistych może również powodować niezdrowe i słabe erekcje.

Najczęstszymi chorobami prostaty są:

 • łagodny przerost prostaty (BPH)
 • zapalenie prostaty (prostatitis)

Choroby gruczołu krokowego należy wykrywać i leczyć we wczesnych stadiach, aby osiągnąć twardą i zdrową erekcję, zapobiec impotencji i umożliwić normalne funkcjonowanie prostaty.

Starzenie się prowadzi do zmniejszenia libido, wrażliwości i sztywności prącia, a także do zmniejszenia częstotliwości współżycia seksualnego i orgazmu.

Leki, które mogą prowadzić do niezdolności do osiągnięcia zdrowej i stałej erekcji:

 • Diuretyki
 • Leki na ciśnienie krwi
 • Antydepresanty
 • Leki na epilepsję
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • Leki na chorobę Parkinsona
 • Leki na zaburzenia arytmii
 • Leki na raka gruczołu krokowego
 • Chemioterapia

Wszystkie wyżej wymienione leki nie muszą prowadzić do zaburzeń erekcji. Występowanie słabych erekcji zależy od: rodzaju leku, dawki i czasu trwania leczenia choroby/choroby. Jeśli zauważysz oznaki zaburzenia funkcjonowania erekcji i/lub jakiekolwiek zaburzenia erekcji po przepisaniu któregokolwiek z powyższych leków, skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek. W większości przypadków lek może być zastąpiony przez inny i może łatwo rozwiązać zaburzenia erekcji podczas leczenia innych problemów medycznych.

Poszukaj sposobów leczenia zaburzeń erekcji spowodowanych przez chorobę prostaty >