W zależności od przyczyny choroby prostaty wpływającej na niezdolność do osiągnięcia zdrowej i stabilnej erekcji, podejście do leczenia będzie zróżnicowane.
Najnowsze trendy w leczeniu zaburzeń czynności prostaty i erekcji polegają na stosowaniu naturalnych, nieszkodliwych suplementów diety (np. REGEN50). Ten rodzaj terapii stosowany jest w przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów.
Poważne zaburzenia erekcji i prostaty wymagają terapii medycznej. Terapie obejmują stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy 5 (jest to zdecydowanie najczęstsze i najskuteczniejsze leczenie, choć szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobami układu krążenia), hormonalną terapię zastępczą (lub inną formę terapii, która może skorygować zaburzenie równowagi hormonalnej, jeśli problem nie dotyczy niskiego testosteronu i wysokiej prolaktyny), dożylne podanie alprostadylu, zastosowanie jednej z metod leczenia chirurgicznego oraz metod alternatywnych.
Czasami możliwe jest odwrócenie zaburzeń erekcji poprzez zmianę obecnego leczenia/terapii, gdyż zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże androgenne (i dlatego mogą być spowodowane przez niektóre leki na nadciśnienie, hormonalne, przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe i podobne).
Należy zauważyć, że nadal nie ma wyraźnych dowodów na to, iż stosowanie leków do zaburzeń erekcji ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Istnieją jednak doniesienia wskazujące, że systematyczna hormonalna terapia zastępcza u mężczyzn z niskim testosteronem (a także stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy 5 u chorych na cukrzycę) wiąże się z obniżeniem niektórych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, a także ze zwiększeniem średniej długości życia.
Kliniczne potwierdzenie tych ustaleń jest już akceptowane przez społeczność medyczną. Należy jednak zauważyć, że leczenie zaburzeń erekcji w połączeniu ze standardowym leczeniem nadciśnienia tętniczego, leczeniem cukrzycy i hiperlipoproteinemii, regulacją masy ciała i zaprzestaniem palenia tytoniu może prowadzić do drastycznej poprawy wyników zdrowotnych.
Wreszcie, należy zauważyć, iż zaburzenia erekcji są zaburzeniem, które głęboko wpływa na wszystkie aspekty życia mężczyzn. Leczenie tego schorzenia przynosi same korzyści, jeżeli przyjmie się podejście multidyscyplinarne (zaangażowanie urologa, endokrynologa, psychiatry, psychologa), które jest zdecydowanie najlepszą drogą do rozwiązania tego problemu.
Opcje terapeutyczne
ZABIEGI NIEINWAZYJNE:
- Regularne konsultacje z lekarzami i monitorowanie
- Stosowanie naturalnych suplementów diety (np. REGEN50)
- Leki/psychoterapia
- Urządzenia i pomoce próżniowe
ZABIEGI INWAZYJNE:
- Lek Transurethral
- Zastrzyki intrachanotomiczne
- Zastosowanie protezy – implantu penisa
- Chirurgiczna rekonstrukcja tętnic i żył
Leki
Leki stosowane do leczenia zaburzeń erekcji to: syldenafil, apomorfina, phentolamina i testosteron. Do tej pory najbardziej znaną metodą leczenia zaburzeń erekcji był sildenafil. Lek przyjmuje się na jedną (1) godzinę przed stosunkiem seksualnym. Jego skuteczność związana jest z seksualną stymulacją, która pozwala na osiągnięcie i utrzymanie erekcji. Należy zauważyć, iż syldenafil sam w sobie nie jest czynnikiem inicjującym erekcję, może jednak powodować niepożądane i/lub długotrwałe erekcje. Lek działa do czterech (4) godzin po podaniu.
Zastrzyki: Metoda ta polega na wstrzykiwaniu alprostadylu, który jest syntetyczną wersją hormonu prostaglandyny E i jest dostarczany bezpośrednio do tkanki mięśniowej. Pomimo tego, że „igły” są bardzo małe, dla niektórych pacjentów może to być nadal niekomfortowe doświadczenie.
Hormony: Testosteron jest hormonem produkowanym przez jądra, odpowiedzialnym za normalny rozwój męskich cech płciowych. Dodatkowo testosteron poprawia krążenie i reguluje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Zabieg ten jest zazwyczaj stosowany u mężczyzn, u których stwierdzono zmniejszenie/obniżony poziom testosteronu we krwi.
Proteza i zabiegi chirurgiczne: Zabieg ten polega na wprowadzeniu rurek wypełnionych płynem, co wiąże się nawet z wykonaniem zabiegu chirurgicznego na męskim organie płciowym.
Specjalistyczne naturalne suplementy diety: Stosowanie tej metody w ostatnim czasie wykazało znaczący wzrost ze względu na jej nieszkodliwość i skuteczność, jeśli chodzi o problemy z prostatą i zaburzeniami erekcji o niskiej lub średniej intensywności. Najbardziej popularnymi specjalistycznymi suplementami diety, które skutecznie poprawiają funkcjonowanie prostaty i zmniejszają lub całkowicie eliminują problem zaburzeń erekcji są REGEN50 i REGEN50 STRONG, produkowane przez znanego niemieckiego producenta naturalnych suplementów diety i kremów Nutrilago®.