Pierwszym wyborem w terapii farmaceutycznej są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i) oraz specjalistyczne naturalne suplementy jak REGEN50.

W diagnostyce choroby prostaty ważna jest ocena czynników ryzyka, takich jak: GUK, lipidogram, testosteron, prolaktyna, BMI, ciśnienie tętnicze krwi. Konieczne jest znalezienie wszystkich czynników wpływających na niezdolność do osiągnięcia i utrzymania zdrowej erekcji. Jednym z pierwszych kroków jest zachęcanie mężczyzn z zaburzeniami erekcji do zmiany ich obecnego stylu życia, a w szczególności do; zwiększenia aktywności fizycznej / ćwiczeń (należy jednak unikać jazdy konnej i rowerowej), zmniejszenia nadmiernej masy ciała, zaprzestania palenia i/lub picia alkoholu, a w niektórych przypadkach do przyjmowania niektórych leków.

Istnieją również leki, które mogą mieć skutki uboczne zaburzeń erekcji i impotencji, więc jeśli tak jest, zaleca się odwiedzić lekarza, który pomoże w zastąpieniu obecnej kuracji innymi lekami, które nie powodują skutków ubocznych.

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji lub impotencji może być zaburzenie prostaty lub powiększenie prostaty (BPH). W przypadku zaburzeń prostaty o małym lub średnim nasileniu zaleca się stosowanie naturalnych suplementów diety ze względu na ich szerokie działanie na organizm, nie tylko na erekcję i prostatę, ale także na libido, witalność itp. Wysokiej jakości naturalne suplementy diety (np. te produkowane w UE), które specjalizują się w problemach z prostatą i erekcją (impotencją), zazwyczaj nie powodują żadnych skutków ubocznych i można je kupić bez recepty. Na razie najskuteczniejsze naturalne suplementy diety to te, które zawierają większość z tych składników: owoc palmy sabałowej, korzeń pokrzywy, maca, pestki dyni, śliwka afrykańska, likopen, L-arginina, cynk, magnez, witaminy B6, E, C, boswellia serrata.

Przy takich zmianach stylu życia, po około trzech (3)  lub czterech (4) miesiącach, widać pierwsze zuważalne rezultaty. Ważnym czynnikiem w zmianach stylu życia jest zmniejszenie lęku/stresu, otwarte rozmawianie z partnerem o swoich doświadczeniach, dlatego też każdy pacjent powinien być poinformowany, aby przyjść na wizytę kontrolną wraz ze swoją partnerką.

Pierwszym wyborem w leczeniu farmaceutycznym chorób prostaty spowodowanych zaburzeniami erekcji jest inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i). Obecnie w Wielkiej Brytanii zarejestrowane są cztery (4) rodzaje leków: sildenafil, avanafil, tadalafil i vardenafil. Istnieją między nimi wyraźne różnice, szczególnie w odniesieniu do ich skuteczności klinicznej. Należy pamiętać, iż lek działa dopiero po 45 minutach (w przypadku tadalafilu trochę dłużej) od przyjęcia. Pacjent zatem musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż lek nie działa natychmiastowo po przyjęciu.

Należy również podkreślić, że leki te nie działają na popęd seksualny (tylko na erekcję) i należy leczyć zaburzenia prostaty, lub jakiekolwiek inne stany chorobowe. Co więcej, skuteczne leczenie za pomocą leków na zaburzenia prostaty nie będzie widoczne natychmiast, a raczej w ujęciu długoterminowym.

Z powyższych powodów czasami lepiej jest zacząć od nieszkodliwych, ale skutecznych i bezpiecznych naturalnych suplementów diety (np. REGEN50) i tylko wtedy, gdy nie działają, rozpocząć nowe leczenie lekami na receptę, ale tylko pod nadzorem lekarza.

LECZENIE ZABURZEŃ PROSTATY

Profilaktyka i wczesna interwencja są niezbędne w skutecznym leczeniu prostaty!

Można leczyć prawie każdą chorobę, która wpływa na niezdolność do osiągnięcia zdrowej i stabilnej erekcji – nawet raka prostaty, jednak najbardziej istotną rzeczą jest wczesne reagowanie, rozpoznawanie i leczenie choroby.

W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego (ang. benign prostatic hyperplasia – BPH), nazywanego również powiększeniem gruczołu krokowego, wykazano, że jeśli leczenie nie zostanie przeprowadzone na czas, sam powrót do zdrowia będzie mniej prawdopodobny, a osiągnięcie korzystnego stanu zdrowia pacjenta może być znacznie obniżone.
W wyniku komplikacji może również dojść do uszkodzenia pęcherza, spowodowanego niedrożnością, z powodu braku leczenia zaburzeń prostaty. Jeśli zapalenie gruczołu krokowego przekształci się w przewlekłą chorobę prostaty, można spodziewać się długotrwałego leczenia, które będzie musiało być powtarzane stale przez dłuższy czas.

Regularne kontrole prostaty mogą pomóc we wczesnym wykryciu zmian i ich skutecznym leczeniu. Kontrole prostaty powinny być częścią zwykłych i corocznych badań kontrolnych. Dla mężczyzn powyżej 50. roku życia kontrole prostaty są szczególnie ważne i powinny być przeprowadzane z jeszcze większą dokładnością. W ramach kontroli/badania należy przeprowadzać również regularne badania PSA.

Mężczyźni w wieku powyżej 45 lat, którzy po raz pierwszy zetknęli się z zaburzeniami erekcji często nie zgłaszają się do lekarza z powodu odczuwanego dyskomfortu, strachu lub z innego powodu. Zdecydowanie zalecamy udanie się do lekarza w celu postawienia diagnozy i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia prostaty i impotencji. Kiedy objawy choroby prostaty lub zaburzenia erekcji są łagodne lub umiarkowane, warto wypróbować jeden ze specjalnych suplementów naturalnych (np. REGEN50).